keskiviikko 8. maaliskuuta 2017

Kuukauden kaikki ruoat 70 €:lla

Ruokamenoni on matalat, vaihtelevasti n. 55-95 €/kk, keskimäärin suunnilleen 70-75 €/kk. Tätä on paljon hämmästelty, ja olen usein lyhyen vastauksen lomassa ohjannut lukemaan blogin alkuaikojen postauksia, joissa on tunnisteena 'ruoka'. Kehotan edelleen toimimaan niin, esim. ensimmäinen kirjoitukseni ruokamenoista löytyy tästä ja seuraavat on tässä, tässä, tässä, tässä ja tässä.

Nyt päätin ottaa projektiksi jatkaa hieman tätä ruokaostosten avaamista. Esimerkkikuukaudeksi sattui helmikuu. (Vaikka se onkin 2-3 päivää lyhyempi kuin muut, se on ihan yhtä kätevä ja totuudenmukainen, koska siitä voi helposti laskea päivämenot, viikkomenot ja keskimääräisen kuukauden.)

Helmikuun ruokakuluni oli 63,44 €.
Se on keskimäärin 2,27 € päivässä, 15,90 € viikossa ja 70 € kuussa.

Listasin kaikki ruokaostokset erikseen ja myös kaikki syömäni ruoat. Ne eivät ole ihan samat, koska esim. helmikuun alussa tuli syötyä tammikuun ostoksia, ja helmikuun lopun ostoksia taas tulee syötyä maaliskuun alussa. En aina syö näin, tämä oli vain sattumalta valittu otos yhdeltä aikaväliltä. En kertonut tästä Puolisolle etukäteen, jotta hän ostaisi ihan niitä ruokia kaupasta, mitä ostikin, ilman sitä tietoa mahdollisesti alitajuisestikin vaikuttamassa, että nämä kaikki tulee sitten mun blogiini. Itsekin koitin olla ottamatta tätä huomioon. ;D

Ruokavalioni on enimmäkseen lakto-ovo-vegetaarinen, mutta kalaa ja lihaakin kyllä syön. Tänä esimerkkikuukautena söin näköjään noin joka toinen päivä edes vähän lihaa tai kalaa. Yllättävän usein, mutta toisaalta niiden määrät oli aika vähäisiä.
Kuukauden aikana söin yhtenä päivänä ruokaa ravintolassa, yhtenä kylässä, yhtenä hesen hampparin kotona, ja 25 päivänä vain kotona valmistettua ruokaa.

--

Ensin esittelen syömäni ruoat, lopuksi ruokaostokset.


Peruspäiväni oli tällainen;

* aamupala; mustaa irtoteetä (joskus pussiteetä), 3 siivua Puolison leipomaa leipää, jossa päällä;
- margariinia ja
- juustoa/keitetty kananmuna ja
- tomaattia/paprikaa ja
- joskus salaattia/meetwurstia.

* välipala; esim. banaani, päärynä, omena, appelsiini, veriappelsiini, jugurtti, jugurtti&mysli, smoothie(jugurttia, banaania, mustikoita), kaurapuuro&aprikoosihillo, hapankorppu(+margariini ja juusto), cashew-pähkinöitä, karkkia.

* varsinainen ruoka; tästä lista tuossa alla

* vastajauhetuista pavuista tehty kahvi ja yksi pala suklaata

* välipala; kts. lista yllä

* iltapala; sama kuin aamupala


Sitten kuukauden aikana syömäni varsinaiset ruoat;

- ravintolassa
- hesen kerroshampurilainen
- kyläily
- soijarouhetomaattikastikemakaronilaatikko x 6
- tulinen bataattiperunasosekeitto x 3
- purkkihernekeitto x 2
- härkäpapupinaattiletut & aprikoosihillo x2
- riisipapumunavihannespaistos
- uunissa paahdettua bataattia, vihreät pitkät pavut, paistettu muna
- uunissa paahdettua bataattia, vihreät pitkät pavut, kalapullia
- bataattiperunamuusi, uunissa paahdettua porkkanaa, kalapullia
- bataattiperunamuusi, uunissa paahdettua porkkanaa, kalapuikkoja x 2
- pinaattiruorepasta tonnikalatomaattikastikkeella
- bami goreng -pakaste (kanavihannespasta)
- itse tehty salamipaprikapizza x 2
- itse tehdyt hampparit bataattiranuilla x 2

(sis. pun lihaa; 5, kanaa; 2, kalaa; 6, lakto/ovo; 15)

--

Ja sitten ruokaostoksiin. Listasin erikseen Puolison kanssa yhteiset ja vain mun omat. Suurin osa ruokaostoksistamme on siis yhteisiä, mutta kuitenkin osa on selvästi vain toisen, esim. omat alkoholit, limsat, karkit, jugurtit. Toki tulee ostettua esim. yhteisiäkin alkoholeja ja jugurtteja, mutta siis ne ruokaostokset, jotka on selvästi vain toisen, ei päädy yhteismaksettaviksi. Ja Puolisoni ei syö täysin samoin kuin minä. Tuo varsinainen ruoka on yleensä meillä sama, mutta välipaloissa on eroa.

Kuvissa listaa kaikesta kuukauden aikana ostetusta;










Sitten joitakin huomioita;

- Tässä oli siis kuukauden ostokset, ei kuukauden syömiset! Syömiset näkee tuolta ylempää.
- Joo, ostettiin 100 kananmunaa! Nykyään me kulutetaan niitä molemmat paljon.
- Kahvi maksoi mulle tässä kuussa 7 €. Vuodessa kahvikuluni on kai n. 75 € eli n. 6 €/kk. Noin 20 cnt/kuppi. Jos siis haluaisin pihistellä menoissani, kahvin vaihtaminen edullisempaan säästäisi jonkin verran.
- Välillä syömme kausittaisesti jotain ruokaa paljon ja jotain taas vähän. Parin kuukauden päästä voi olla päinvastoin. Nyt esimerkiksi näkyy olleen bataatti- ja veriappelsiinikausi, ja vaikkapa salaattia&kurkkua&tomaattia&paprikaa ostettiin aika vähän.
- Edulliseen syömiseeni sisältyy muutamia yksittäisiä kalliita ostoksia, mutta suurin osa ostoksista on halpoja. Kalliiden osuus ei siis juuri nosta kokonaiskuluja, kun niitä on vain vähän.
- Tässä kuussa 3 päivää "ulkona" syömistä on hiukan enemmän mitä yleensä. Muina kuukausina arvioin syöväni yleensä vain 1-2 päivänä kuussa ravintolassa/kylässä, ja muuten aina kotona.
- Tässä kuussa ostettiin ruokaa ehkä hiukan enemmän Citymarketista, mitä yleensä. Prismassa taas ei käyty kertaakaan, vaikka sieltäkin kyllä aina välillä ostellaan.
- Tässä kuussa heitettiin ruokaa pois n. 100 g. Vähän eri määrä mitä keskimääräinen suomalainen; 2000 g/hlö/kk!

Saa kommentoida miten huvittaa, mutta postauksen pointtina ei siis ole pyytää (eikä antaa ;) ) ravitsemusneuvontaa, vaan tarkoituksena oli kertoa taas hieman tarkemmin, miten edulliset ruokaostokset on mulle mahdollisia, sitä kun tosiaan on kyselty muutamaan otteeseen. En väitä, että ruokaostokseni olisi erityisen eettisiä tai terveellisiä, mutta eipä ole ainakaan kamalan epäeettisiä tai epäterveellisiäkään!

perjantai 3. maaliskuuta 2017

Helmikuu 2017

Helmikuun tulot;

Palkkatulot: 0 €

Työttömyyskorvaus: 518,40 €
Pääomatulot: 0 €
Muut tulot: 0,31 € (1)

Yhteensä: 518,71 €

(Summat nettona)

Helmikuun menot;


Vastike: 121,45

Muut menot 118,92 €;
Perusruokakauppaostokset: 63,45(2)
Puhelin ja netti: 19,73 € (2 kk:n puhelinlasku 12,28 € ja kk:n netti 14,90 € /2 = 7,45 €)
Ravintola/kahvila/baari: 19,20 € (ravintolassa ruoka, limsa ja olut)
Vakuutus: 16,55 € (kotivakuutus)

Yhteensä: 240,38 €

(Omat menoni kahden hengen taloudessa)

Tulot 518,71 - menot 240,38 = 278,33 € säästöön. Säästöprosentti 53,66.


Tulot oli tämän blogin ajalta pienimmät, 518,71 €. Edellinen minimitulo olikin juuri viime kuussa, satasen enemmän.
Juuri tämän pienempiä tuloja ei sitten ehkä ole odotettavissakaan, ellen satu saamaan töitä, joiden vuoksi työttömyysturvan maksatukseen tulee sellainen tauko, että joku kuukausi jään kokonaan ilman palkka- ja etuustuloja.

Jälleen maltillisten menojen vuoksi pienistä tuloista jäi kuitenkin pari sataa säästöön. :)
 
Menot 240,38 € = 46,34 % tuloista 518,71 €


Tajusin muuten sellaisen jutun, että en koko kuukauden aikana ostanut mitään fyysistä esinettä/tavaraa! Jos siis ruokaa ei lasketa tavaraksi. Ja sitten tarkistin, että tämä oli eka kerta koko blogini aikana. Muina kuukausina aina on ollut jotain; Jos ei esim. vaatteita, keittiötarvikkeita tai sisustusjuttuja, niin sitten jotain kosmetiikka/hygienia -juttuja (eli shampoota, hammasharjoja, pyykinpesuainetta ym.) edes! Nyt ei sattunut mitään ostettavaksi. Tässäpä hauska haaste jollekin ostoshimoiselle; Koita olla kokonainen kuukausi kuluttamatta mihinkään muuhun kuin syömisiin ja pakollisiin laskuihin. Itselleni tuo tapahtui sattumalta, joten tietoisella pinnistelyllä taatusti onnistuu! :D

Lisätieto kuukauden rahavirroista;

Rahastosäästämiseen, Nordnetin ja Seligsonin indeksirahastoihin, meni 730 €.

R/k/b -osiossa ei näy, että ostin yhden Hesburgerin kerroshampurilaisen. Se maksoi vain 2 €, koska latasin hesen mobiilisovelluksen puhelimeeni, ja tuo oli latauksesta kiitoksena saatu yksittäinen alennustarjous. Maksoin gallup-pisteilläni lunastamallani hesen lahjakortilla.

(1) Tuli s-bonusta! ;) Eka kerta tässä reilun vuoden aikana, koska aina aiemmin ostokset on jäänyt alle 50 €:n per kuukausi. Plussa-rahaa sentään kertyy, vaikka kuukausiostokset olisi pienet, ässään ei siksi ollut tullut liityttyäkään joskus aikoinaan. K-kortin hankin heti opiskelujen alkuaikoina. Toki olisi ässäänkin pitänyt heti liittyä, kun olisi tajunnut ne korot! (0,30 € bonuksista meni Puolisolle, kokonaissumma oli siis huikea 0,61 €.)

(2) Tästä on tulossa oma perusteellinen postaus seuraavaksi! Luultavasti viikon päästä.

torstai 9. helmikuuta 2017

2 hengen vedenkulutus n. 150 litraa päivässä ja sähkönkulutus n. 1850 kWh vuodessa

Tammikuun kuukausikatsauksessa jo kerroinkin, että sähköennakkomme pieneni viimevuotisesta 25 €:sta tälle vuodelle 22 €:oon. Eli kulutimme vuonna 2016 vähemmän sähköä kuin vuonna 2015. Meidän taloyhtiössä siis asukkailla ei ole omia sopimuksia sähköyhtiöiden kanssa, vaan taloyhtiö ostaa sähkön sähköyhtiöltä ja myy sen meille. Ja sitten vuosittain katsotaan, onko kuukausittain maksettava sähköennakko vastannut kulutusta, ja jos ei, niin seuraavalle vuodelle joko nostetaan tai lasketaan ennakkoa.

Veden kanssa taas on niin, että sen ennakko (17 €/hlö) on kaikille sama, ja lisälasku tai palautusta tulee sitten puolivuosittain.

Asumme Puolison kanssa 56 neliön kaksiossa, 1960-luvun alussa rakennetussa kerrostalossa, jossa putkiremontit (ja kaikki muutkin isot; hissit ja julkisivut) on hoidettu 2000- ja 2010-luvulla. Lämmitystapa on kaukolämpö (+kylppärin lattialämmitys sähköllä). Hoitovastikkeemme on 186,90 €/kk.

Vedenkulutuksemme on selvästi vähemmän kuin ihmisillä keskimäärin, mutta sähkönkulutuksemme on aika tavanomainen.

Ensin vedenkulutuksesta;

Motivan mukaan "Suomalaisten tyypillinen vedenkulutus on 90-270 litraa vuorokaudessa per asukas. Keskimäärin jokainen suomalainen käyttää vettä 155 l/vrk. Vedenkulutuksen tavoitetaso on noin 100-120 litraa vuorokaudessa asukasta kohden. [--] Lämmintä vettä käytetään keskimäärin 40-50 l/vrk henkilöä kohden.

2 hengen perheemme vuoden 2015 kylmäveden kulutus oli 47,85 litraa/vrk/hlö ja lämminveden kulutus 25,73 l/vrk/hlö, eli yhteensä 73,58 l/vrk/hlö.

2016 vastaavat luvut olivat kylmävesi 52,42 l/vrk/hlö ja lämminvesi 23,26 l/vrk/hlö eli yhteensä 75,68 l/vrk/hlö.

Lämpimän veden kulutuksemme on laskenut ja kylmän veden kulutuksemme on noussut. Ensimmäisillä vuosipuoliskoilla (tammi-kesä) kylmää vettä kuluu huomattavasti vähemmän ja lämmintä vettä hieman enemmän, mitä jälkimmäisillä puoliskoilla.

Selvää syytä eroille en keksi. Mitään olennaista muutosta ei mielestäni ole ollut. Edelleen mm. tiskataan käsin, pyykinpesukone on sama, eikä ole juurikaan muutettu käyttäytymistämme. Yksi mahdollinen selitys tuohon vuosipuoliskojen eroon voisi olla heinä-elokuun kuumuus, jolloin vettä kuluisi paljon suihkutteluun, (talvikaudella kun ei todellakaan käydä suihkussa joka ikinen päivä,) mutta sekin kuluttaisi kyllä lämmintä vettä eikä vain kylmää.

Hintaa vedenkulutuksellemme on tullut n. 13,50 €/kk/hlö eli n. 0,44 €/vrk/hlö.

Alla taulukko, josta näkee mm. paremmin hinnanmuodostuksen ja tarkemmat kulutuslukemat kuutioissa:




Sitten sähkö;

Sähkönkulutuksemme vuonna 2015 oli 2110 kWh. Vuonna 2016 se oli selvästi vähemmän, 1832 kWh.

Vuonna 2015 sähkö maksoi meille koko vuodelta n. 295 €, eli n. 12,5 €/kk/hlö. Hinta muodostui kiinteästä maksusta 72 € (12 kk x 6 €/kk) ja kulutusmaksusta 0,105 €/kWh.

Vuonna 2016 kokonaislaskutus oli n. 240 €, eli n. 10/kk/hlö. Hinta muodostui samasta kiinteästä maksusta 72 € ja alentuneesta kulutusmaksusta 0,093 €/kWh.

Myöskään sähkönkulutuksen vähentymiseen en keksi syytä. Paitsi se, että alukuvuodesta 2016 uusittiin vanhan pöytäkoneen keskusyksikön sisukset. Luulisi, ettei se sentään yksinään selittäisi kulutuseroa, vaikka onkin usein päällä aamusta iltaan ja jomman kumman aktiivikäytössä useita tunteja päivässä. Ehkä kylppärin lattialämmitys on ollut hiukan pienemmällä. Mistään kodinkoneiden käytöstä eroa ei varmaankaan ole tullut.

keskiviikko 1. helmikuuta 2017

Tammikuu 2017

Tammikuun tulot;

Palkkatulot: 0 €

Työttömyyskorvaus: 520,64 € (1)
Pääomatulot: 20,01 €
Muut tulot: 78,75 € (2)

Yhteensä: 619,40 €

(Summat nettona)

Tammikuun menot;


Vastike: 121,45(3)

Muut menot 223,05 €;
Perusruokakauppaostokset: 86,90 € (sis. 18,40 € alkoholia, kts. viite 4)
Jäsenyys: 67,00 € (Suomen luonnonsuojeluliiton jäsenmaksu 35 € ja Animalian 32 €)
Ravintola/kahvila/baari: 30,70 € (r/k/b-kuluni laivalla, kts. viite 4)
Kulttuuri ym. huvi: 10,35 € (risteilyn "muut"-kulut, kts. viite 4)
Puhelin ja netti: 7,45 € (netti 14,90 €/kk)
Keittiötarvikkeet: 5,70 € (Ikeasta metallikulho 3,99 €, mittakannu 2,99 €, salaattilinko 2,49 € ja pizzaleikkuri 0,99 €, Tokmannilta leivinpaperia 0,98 €. Kaikki yhteisiä ja yhteensä siis 11,44 €)
Kodinkoneet ja elektroniikka ym.: 5,40 € (Citymarketista halogeenilamput 4,95 € /2=2,50 €, Motonetista paristo 2,90 €)
Kosmetiikka ja hygienia: 4,05 € (Lidlistä shampoo 1,39 €, Tokmannilta hammasharja 0,99 € ja pölyhuiska 1,99 € /2=1 €, apteekista sitruunahappoa 1,34 € /2=0,65 €)
Vaatteet: 3,00 € (Tokmannilta kahdet alushousut)
Huonekalut ja sisustus: 2,50 € (Ikeasta kalustemaalia 4,99 € /2=2,50 €)

Yhteensä: 344,50 €

(Omat menoni kahden hengen taloudessa)

Tulot 619,40 - menot 344,50 = 274,90 € säästöön. Säästöprosentti 44,38. 


Tulot, 619,40 €, oli nyt pienimmät tämän blogin ajalta, eli vuoden 2014 tammikuusta lähtien.
Tätä edellinen minimisumma oli elokuussa 2016; 641,03 €.
Koska menot oli kategorioiden suuresta lukumäärästä huolimatta jälleen maltilliset, jäi kuitenkin reilu parisataa säästöön. :)
Tulipa muuten iloisen kirjava pylpyrä väännettyä;


Menot 344,50 € = 55,62 % tuloista 619,40 €


Lisätieto kuukauden rahavirroista;

Rahastosäästämiseen, Nordnetin ja Seligsonin indeksirahastoihin, meni 780 €.
(Mähän mm. tein joulukuussa vajaan tonnin rahastolunastuksen Nordeasta, enkä pistänyt silloin Nordnettiin ja Seligsoniin kuin 500, ja kun muutenkin on kertynyt ylimääräistä pistää sijoituksiin, niin nyt alkuvuodesta sitten varmaan sijoittelen huomattavasti enemmän kuin säästän.) 

R/k/b-osiossa ei ole mukana Hesburgerin kerroshampurilaista, alennuskupongilla 3,50 €, koska maksoin sen gallup-pisteillä lunastamallani hesen lahjakortilla. 


(1) Tämä on vähän poikkeuksellinen summa, koska tässä on 2 viikkoa vuodelta 2016 ja 2 viikkoa vuodelta 2017. Eli 10 x 26,144 € + 10 x 25,92 €. Päiväkorvaus nettona laski siis 0,224 €. Jatkossa nettotyöttömyyskorvaus neljältä viikolta (518,40 €) on 4,48 € vähemmän, eli 1,12 €/vko vähemmän, kuin viime vuonna. Kuukaudessa nettolaskua n. 4,85 €. Bruttonahan ero on 0,28 €/päivä eli 1,40 €/vko eli n. 6,05 €/kk. 

(2) Muut tulot koostui nyt kolmesta osasta;
- 40 € lahjaksi
- 20 € gallup-pisteillä lunastamani Tokmannin lahjakortti, ja
- 18,75 € puolen vuoden vesimaksun palautus

(3) Hoitovastike pysyi samana, vesiennakko pysyi samana, mutta sähköennakkomme pieneni viime vuoden 25 €:sta 22 €:oon. Siksi siis 1,50 € nyt kuukausilasku mulle pienempi. Sähköstä ja vedestä onkin tulossa oma kirjoitus seuraavaksi. 


(4) Tammikuussa käytiin kaveriporukalla laivalla. Hytin maksoin jo joulukuussa (24 € osuuteni Puolison kanssa jaetusta hytistä), joten tammikuun risteilykulut 59,45 € sisältää itse laivalla kuluttamisen. Jaoin tuon summan kolmeen osaan; varsinaiset r/k/b-ostokset (30,70 €) r/k/b-osioon, kotiin tuomani alkoholit (18,40 €) perusruokakauppaostoksiin, ja loput sekalaiset (10,35 €) pistin kulttuuri ym. huvi -osastoon. Taxfree-oluset kivasti vähentää pitkälle tulevaisuuteen mun ruokakulujani, joten oli aika selvää pistää ne prko-kategoriaan. Vappu- ja juhannusjuomat tuli siis jo hankittua. ;)

torstai 19. tammikuuta 2017

Googlehaut 2016

Tapani mukaan olen koko vuoden ajan kerännyt ylös, millä hakusanoilla blogiini päädytään. Tää on enimmäkseen ihan vaan tyydyttämään mun omaa uteliaisuuttani, mutta eiköhän näillä pieni huumoriarvo joillekin lukijoillenikin ole. :D
(Tilastojen mukaan suurin osa liikenteestä sivuilleni tulee nimenomaan googlesta, joten siksikin olen kiinnostunut hakusanoista, seuraavaksi sitten kanssabloggaajien sivuilta. (Ja aiemmin, 2014 ja 2015, tuli paljon myös 2015 lopettaneelta blogilistalta.) )

Vuosien 2014 ja 2015 vastaavat listat näet klikkaamalla noita vuosilukuja.


Vuoden 2016 aikana tähän blogiin on siis päädytty seuraavilla hakusanoilla; 

-audio pro lv2e

-blogi raha

-crivit takki
-crivit vaatteet

-downshiftaaminen blogi

-edullisesti syöminen
-en tykkää uusista laseista
-erilaiset rahankäyttötavat
-erilaiset rahankäyttötavat parisuhteess...
-eu ruokakassi
-eu ruokakassi sisältö 2016
-eu ruokakassi 2016
-eu ruokakassi 2016 sisältö
-eu-ruokakassi sisältö 2016
-eu ruokakassin sisältö

-haluan olla velaton
-harkinnan varainen vähennys verotuksessa 2015
-häälahja

-instrumentarium pentax linssit
-isot silmälasit
-itsetehty leipä
-itse tehty leipä
-itse tehty mysli halvempaa

-jarmo vestola

-kahden hengen sähkö 2016
-kaikki rahat meni
-keskimääräinen vesiennakko
-kitupiikitär
-konmaritus
-konmaritus kosmetiikka
-kotiäiti säästää
-kuinka paljon ruoka maksaa kuuka
-kuinka säästää rahaa

-lasilinssit silmälaseihin
-lidl sadetakki kokemuksia
-lidl tomaatti mozzarellaleipä
-liian pihi
-liian pihi mies
-liisa tuhkanen

-menot suuremmat kuin tulot
-mihinrahakuluu
-mihinserahakuluu
-mihin raha kuluu
-mihin raha menee
-mihin se raha kuluu
-mihin se raha menee
-mihin se raha menee blogi
-minimalismi kosmetiikka
-minimalismin ilo
-minimalisti
-miten elää vähällä rahalla
-miten haen veronmaksukyvyn alentamisv...
-miten säästää koiraan
-mitä pienituloiset syö
-mitä syödä kun ei ole rahaa
-muovilinssit
-mustikka banaanihillo

-nahkapohjat villasukkiin
-nollatuntisopimus vanhempainvapaa
-nordea rahastosäästäsopimus tauko
-nötkötti hernekeitto

-ostin kehykset silmäasemalta

-paljon rahaa kuukaudessa ruokaan
-paljonko kuukaudessa menee rahaa ruok...
-paljonko rahaa ruokaan kuukaudessa
-paljonko ruokaan rahaa kuukaudessa
-paljonko tuloista säästöön
-perhe raha blogi
-perheen raha-asiat blogi
-pienet ruokamenot
-pienituloinen raja
-pienituloisuuden rajat
-pienituloisuuden raja 2015
-pihi ihminen
-pihistely blogi
-pihiys
-pihi ystävä

-raha blogi
-raha tapa blog
-rahaa ruokaan päivässä
-rahaa ruokaan viikossa
-rahan käytto blogi
-rahan säästö ruoka
-ruoka kuukaudessa
-ruokakulut kuukaudessa 2015
-ruokalasku blogi

-sairaalloinen nuukuus
-sairaalloinen säästäväisyys
-sairauskulujen vähentäminen verotukses...
-sairaskulut veronmaksukyvyn alentumisv...
-sairauskulut verotuksessa
-satasella kuukudessa
-silmäaseman käyttämät linssit
-silmälasien hinta silmäasema
-silmälasit korkealla linssillä
-silmänpohjakuvaus nissen
-suurituloinen määritelmä
-synsam linssit
-synsam tarjoukset
-säästäminen blogi
-säästäväinen elämäntapa
-säästäväisyys
-säästäväisyys blogi
-säästöblogi
-säästö blogi
-säästö käsityö blogi
-säästöä ruokakuluissa

-tuhlailu
-työsopimus 20h/ viikko, viikossa 15h töit...
-tä tä on vaikea laittaa yhden leivän alle

-velaton
-veronmaksukyvyn aleneminen
-veronmaksukyvyn aleneminen 2015
-veronmaksukyvyn alentuminen
-veronmaksukyvyn alentumisvähennys
-veronmaksukyvyn alentumisvähennys mi...
-veronmaksukyvyn alentumisvähennys pä...
-veronmaksukyvyn alentumisvähennys sa...
-veronmaksukyvyn alentumisvähennys va...
-veronmaksukyvyn alentumisvähennys 2015
-verotuspaatos 2015
-verovähennys sairauskulut
-villasukat nahkapohja
-vähällä rahalla terveellistä ruokaa
-värkkäilyjä blog

-100l lämmintä vettä päivässä

keskiviikko 11. tammikuuta 2017

Vuoden 2016 tulot ja menot

· Vuoden tulot;



Kaikki nettotulot siis 13412,14 € (1117,68 €/kk).

Kuukausitulot oli enimmillään 2411,18 €, vähimmillään 641,03 €.
Palkkatulot oli enimmillään 949,68 €, vähimmillään 0 €.
Työttömyyskorvaus oli enimmillään 1045,76 €, vähimmillään 217,89 €.

Vuosi 2016 oli ensimmäinen, jolloin palkkatuloni olivat pienemmät kuin työttömyyskorvaus.




Bruttona palkkatulot oli 4897,34 € ja työttömyyskorvaus 7266,83 €.
Verotettavat tulot yhteensä siis 12164,17 €. (1013,68 €/kk.)



· Vuoden menot;




Kaikki menot siis 3689,33 € (307,44 €/kk).

Kuukausimenot oli enimmillään 721,91 €, vähimmillään 212,40 €.
Vastikkeen 122,95 € (sisältää hoitovastikkeen lisäksi vesi- ja sähköennakot) lisäksi menoni olivat keskimäärin 184,49 €/kk; enimmillään 598,96 € ja vähimmillään 89,45 €.




2016 menoni oli siis n. 308 €/kk. Vertaan jälleen elinkustannuksiani toimeentulotukeen. Kaksin asuvalle toimeentulotuen perusosa (se, jonka saa kaikki vuokran ja lääkkeiden ja harkinnanvaraisten erikoismenojen lisäksi) on 412,68 €/kk. Eli mun viime vuoden vastikkeella (122,95 €) toimeentulotuen laskennan mukainen kuukausimenoihin tarvittava summa olisi n. 535 €, eli pari sataa enemmän, mitä oikeasti kulutin.


Keskimääräinen kuukausi


· Säästöön;





Kaikki säästöt siis 9722,81 € (810,23 €/kk). 72,49 % tuloista.

Säästöön jäi enimmillään 2141,30 €, ja vähimmillään 50,70 €.

Säästöprosentti oli enimmillään 88,81. Yhtä pienisäästöistä (6,56 %) kuukautta lukuunottamatta säästöön jäi joka kuukausi vähintään 59,66 % tuloista.
Säästöistä voi laskea menneen suunnilleen 53 % asuntolainaan, 37 % rahastoihin ja 10 % tilille.

***

· Tarpeelliset lisätiedot vuoden rahavirroista, koska listaamissani tuloissa ja menoissa ei näy seuraavia asioita;

· Nordean yhdistelmärahastoihin meni 1350 €, mutta lopetin kuukausisäästämisen niihin, ja joulukuussa lunastinkin jo osuuksia n. 980 €:lla.

· Seligsonin ja Nordnetin rahastoihin meni yhteensä 2270 €.
· Asuntolainaa oli vuoden alussa 5117,82 €, jonka maksoin pois seitsemällä tavallisella ja neljällä ylimääräisellä lyhennyksellä. Peruslyhennykset oli (ilman korko- ja veloituskuluja, jotka olen laskenyt menoihin) yhteensä 1474,40 € ja ylimääräiset lyhennykset 3643,42 €.

· En ole huomioinut laskelmissa pullopantteja, joista on tullut rahaa arviolta n. 20 € vuodessa.

· Töistä vuonna 2015 saatuja liikuntaseteleitä olen käyttänyt vuoden 2016 aikana 20 x 4 € = 80 €:n arvosta. Kaikki käytin ystävien kanssa keilaamiseen.
· Vuonna 2015 sain 45 €:n arvosta s-etuseteleitä. Vuonna 2015 käytin 5 €, ja 5 € on vielä käyttämättä, joten vuonna 2016 käytin 35 €. 15 € meni ruokaostoksiin, 10 € ravintola/kahvila/baari -osioon, 5,20 € kulttuuri ym. huviin ja 4,80 € kosmetiikka ja hygienia -ostoksiin.
· Mulle kertyy galluppeihin vastailusta pisteitä, joilla voi lunastaa esim. leffalippuja tai lahjakortteja. Olen näillä pisteillä lunastamiani lahjakortteja käyttänyt seuraavasti;
- yhden leffalipun (arvo n.12 €?) käytin itse
- yhden 5 €:n H&M:n lahjakortin annoin lahjaksi
- yhden 20 €:n lippupalvelun lahjakortin annoin lahjaksi
- ostin Suomalaisesta kirjakaupasta 14,05 €:lla kulttuuri ym. huvi -tuotteita ja 7,50 €:lla lahjoja, yht. 21,55 €
- Hesburgerilta ostin vuoden aikana 4 kerroshampurilaista alennuskupongilla ja maksoin lahjakortilla, hinta 4 x 3,50 € = 14 €
-> Näistä kaikista pikkuhyödyistä tuli siis yhteensä etua seuraavasti;
· kulttuuri ym. huvi 111,25 €
· ruoka 35 €
· lahjaksi 32,50 €
· ravintola/kahvila/baari 24 €
· kosmetiikka ja hygienia 4,80 €
Yhteensä 207,55 €. Jos nuo poikkeukselliset liikuntasetelit ottaa pois laskuista, hyötyä tuli n. 10 €/kk.

· Sitten vielä varallisuustilanne;


Vuoden 2016 joulukuun lopussa mulla oli varallisuutta n. 56 000 €:n arvosta asunnonpuolikkaassa, tileillä ja s-osuuksissa n. 13 000 €, ja rahastoissa n. 5 000 €. Velkaa 0 €. Nettovarallisuus siis n. 74 000 €.